Pytanie: Jak należy rozumieć doktrynę o Trójcy, Trójcy Świętej?
Odpowiedź: „Trójca” to termin, którego nie ma w Biblii, ale używamy go do opisania tego, co wyraźnie wynika z nauczania Pisma Świętego na temat Boga. Biblia mówi jasno o Bogu Ojcu, Bogu Synu (Jezusie Chrystusie) i Bogu Duchu Świętym, a zarazem równie jasno pokazuje, że chodzi o jednego Boga. Rdzeń „Trój” oznacza trzy, a cząstka „ca” przywołuje ideę całości, jedności, stąd „Trójca” to „trzech w jedności”. To określenie wyraża prawdę o Bogu objawioną w Biblii, że istnieje On w trzech „Osobach”, które dzielą tę samą istotę boskości.
Niektórzy posługują się ludzkimi analogiami w celu opisania natury Trójcy, odwołując się na przykład do związku chemicznego H2O, który może przybierać postać wody, lodu lub pary wodnej (są to różne formy tego samego związku). Inna ilustracja to jajko, które składa się ze skorupki, białka i żółtka -- ta analogia sugeruje jednak, że Bóg ma „części”, a to nie jest prawdą.
Bóg Syn (Jezus) jest w pełni Bogiem, Bóg Ojciec jest w pełni Bogiem i Bóg Duch Święty jest w pełni Bogiem. Jednak istnieje tylko jeden Bóg. Nasze doczesne, ograniczone ludzkie doświadczenie nie pozwala nam w pełni zrozumieć Trójcy, ale od samego początku w Piśmie Świętym Bóg objawia się właśnie w ten sposób. Zwróćmy uwagę na zaimki w liczbie mnogiej „nasz” i „nam” użyte w Księdze Rodzaju 1:26 -- „A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!»”.
Poniżej przedstawiono listę zawierającą wybrane fragmenty Pisma Świętego, z których wynika, że Bóg jest Jeden, a zarazem jest Trójcą:
► | Jak nawiązać przyjaźń z Bogiem |
► | Mam pytanie… |
Przypisy: (1) Pwt 6:4 (2) Iz 45:5 (3) 1 Kor 8:4 (4) Mt 3:16-17 (5) Mt 28:19 (6) J 10:30 (7) J 14:9 (8) J 12:45 (9) Rz 8:9 (10) Mt 1:20 (11) Łk 1:35 (12) J 14:16-17, 23