Pytanie: „Dlaczego mam czcić Boga, który pozwala np. na gwałcenie dzieci?”
Odpowiedź: Trudno sobie wyobrazić bardziej okropny czyn niż gwałt na dziecku. Taki akt niszczy ofiarę na wiele sposobów. Nie ma dla niego wytłumaczenia.
Czy to Bóg ponosi winę za złe wybory człowieka? Czy to przez Niego ojcowie molestują fizycznie córki, a matki znęcają się słownie nad synami?
Jesteśmy wolni i możemy robić, co chcemy. Dlaczego Bóg nie powstrzymuje innych od czynienia nam zła? Dlaczego Bóg nie zabrania nam krzywdzić innych?
Może chciałbyś, aby ustalił granice, poza którymi ludzie byliby ukarani? Aby zabił każdego, kto molestuje dziecko? Czy Bóg nie powinien powstrzymać producenta pornografii, który wpłynął na motywację osoby wykorzystującej małoletniego? Co Bóg powinien zrobić z ludźmi, którzy są agresywni w wypowiedziach? Słowa mogą głęboko zranić.
Bóg objawił nam, jak dobrze żyć. Gdyby wszyscy przestrzegali dekalogu, żadne dziecko nie byłoby nigdy zgwałcone lub molestowane. Nikt niczego by nie ukradł, nikt by nie zdradził ani nie mordował.
Zamiast nas kontrolować, Bóg daje wolność. Nie ingeruje w niczyje wybory, nie jesteśmy Jego niewolnikami. Zapewnia jednak, że wszyscy kiedyś odpowiedzą za to, co zrobili. Wymierzy im sprawiedliwość według podanych kryteriów.
Problem w tym, że nie wystarczy wiedzieć, jak dobrze żyć. Sam Bóg mówi, że potrzebujemy czegoś więcej. Pomyśl o osobach, które miały na ciebie pozytywny wpływ i naprawdę je podziwiasz: nauczyciel, przyjaciel lub rodzic. Uwielbiałeś ich poglądy lub sposób traktowania ludzi. Chciałeś być podobny do nich. Bóg również oferuje nam nie religię czy zasady postępowania, ale bliską relację z samym sobą.
Ta więź przenosi nas poza zwykłe przestrzeganie zasad. Jezus powiedział: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych”1.
Obiecał też, że pragnący sprawiedliwości, zostaną zaspokojeni, a łaknący życia w pełni, znajdą je. Przestrzegając reguł, nigdy tego nie osiągną. Potrzebują czegoś więcej niż dążenia do bycia dobrym.
Jezus chce, abyśmy zaprosili Go do serca: "Oto stoję u drzwi i kołaczę. Jeśli ktoś usłyszy mój głos i otworzy drzwi, wejdę do niego…"2.
Jeśli byłeś ofiarą działań innej osoby i nadal się z tym zmagasz, Bóg może uzdrowić twoje serce i umysł, jak nikt inny, choć możesz potrzebować też pomocy specjalisty. Choć nie zapobiegł wielu złym rzeczom w twoim życiu, może cię pocieszyć i pomóc wyzdrowieć. Najwyraźniej ta druga osoba działała wbrew Jego drogom. Możesz przyjść do kochającego Boga po uzdrowienie.
Jezus zna cierpienie. Na krzyżu poświęcił życie za nas, bo nie byliśmy w stanie sami siebie zbawić. Dzięki Jego ofierze mamy przebaczenie wszystkich grzechów. Złe rzeczy, które zrobiłeś, mogą nie być porównywalne z tym, co ktoś inny tobie zrobił. Jednak każdy z nas zgrzeszył na różne sposoby i zasługuje na karę.
Jezusa pobito i wychłostano 40 razy biczem z metalowymi końcówkami. Następnie jego nadgarstki i stopy przybito do krzyża, gdzie wisiał aż do śmierci. Umarł z powodu uduszenia. To były brutalne tortury.
Jezus wiedział z wyprzedzeniem, jak umrze. Wielokrotnie mówił uczniom, że zostanie aresztowany, a następnie przekazany „na wyszydzenie, ubiczowanie i ukrzyżowanie; a trzeciego dnia zmartwychwstanie”3.
Przed ukrzyżowaniem powiedział im: "Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich"4.
Oferuje nam więcej: "Jak Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Wytrwajcie w miłości mojej!"5
Zaprasza nas, abyśmy poznali Go i szli z Nim przez życie. Abyśmy wrócili do Stwórcy. To najcenniejsza relacja, w jakiej może być człowiek. Artykuł Osobiste poznanie Boga wyjaśnia, jak można nawiązać z Nim bliską relację.
Zło i cierpienie dotyka każdego. Jednego bardziej, drugiego mniej. Bóg nie jest sprawcą zła, ale dopuszcza je z powodów, których nie rozumiemy. Pragnie natomiast, abyśmy zwrócili się do Niego i skorzystali z Jego propozycji, która może dać nam szczęście i spełnienie pomimo cierpienia.
► | Jak nawiązać przyjaźń z Bogiem |
► | Mam pytanie… |
Przypisy: (1) Mt 11,28-29 (2) Ap 3,20 (3) Mt 20,18-19 (4) J 15,13 (5) J 15,9